Zaključna ekskurzija za učence 5. razreda

V petek, 4. junija 2021, smo se petošolci odpravili na zaključni izlet v Pomurje. Zjutraj smo se zbrali na parkirišču pod gradom in se z avtobusom odpravili v majhen prekmurski kraj Beltinci. Ob prihodu smo se najprej usedli na klopi in pomalicali. Po malici smo za zabavo še malo preizkusili tam postavljena igrala. Potem nas je pričakala prav prijetna gospa, ki nam je povedala nekaj zanimivosti o Muri in Murski Soboti, npr. da je tam otok ljubezni, zakaj se tako imenuje in kaj vse bomo danes počeli. Odpravili smo se proti majhnemu vrtičku, kjer so imeli posajen lan. Stopili smo do hišice, v kateri nam je gospa pokazala pripomočke in demonstrirala, kako pridobivajo lan. Bilo je res zanimivo. Nato nas je povabila na brod. To je plovilo, podobno čolnu, le da je večje in ploščato. Vkrcali smo se in odrinili. Na brodu je bil prečudovit pogled na reko Muro. Ko smo se vrnili na kopno, smo odšli v naslednjo hišico, kjer smo si ogledali kratek posnetek o brodarjenju. Učitelja sta nas po ogledu posnetka razdelila v dve skupini za ogled mlina na Muri. Tam so bili različni predmeti, ki so potrebni za delovanje mlina. Bilo je čudovito. V restavraciji nasproti mlina smo si privoščili sladoled, imeli pa smo tudi možnost, kupiti si kakšen spominek. Po odmerjenem prostem času smo se odpravili proti avtobusu in se zapeljali v Rokodelski center DUO Veržej. Tam smo se ponovno razdelili v dve skupini. Najprej je naš razred odšel na ogled tega centra in njihovega kampa. Prijazna gospa nam je pokazala tehnike, ki jih tam izvajajo in tudi nekaj predmetov, ki so jih že ustvarili. Njihov kamp je bil lep, prijeten in zanimiv. Bil je všeč celemu razredu. Zatem smo odšli v velik prostor, kjer nas je čakala gospa, ki nam je pokazala in povedala nekaj o glini. Pokazala nam je tudi postopek, kako narediti štorkljo iz gline, potem pa smo imeli tudi mi možnost, da se preizkusimo v ˝kiparstvu˝. Za izdelavo smo imeli na razpolago veliko različnih materialov. Tako si je vsak učenec izdelal svojo štorkljo. Ko smo zaključili z delom, smo počistili delovni prostor in se odpravili nazaj na zbirno mesto, kjer smo bili dogovorjeni z drugim razredom oz. skupino. Polni novega znanja, izkušenj in doživetij smo se nato odpravili na avtobus, na pot proti domu. Bil je eden boljših in zanimivejših dni v letošnjem šolskem letu.

Zapisala: Pia Peršuh, 5. b