Varne točke MO Ptuj

MESTNA OBČINA PTUJ

 

VARNE TOČKE V

MESTNI OBČINI PTUJ

  

»PTUJ – OTROKOM PRIJAZNO UNICEFOVO MESTO«

 

Pripravila: Jasmina Krajnc

VARNE TOČKE

 

 Varne točke v Mestni občini Ptuj

V Mestni občini Ptuj smo v letu 2018 vzpostavili 15 varnih točk, te so se pridružile že 7 vzpostavljenim. Varne točke smo na Mestni občini Ptuj določili s pomočjo lokalne koordinatorke za projekt Varne točke, Nine Koštomaj, Policijske postaje Ptuj in Centra za socialno delo Ptuj. Kar je najpomembneje, smo varne točke določili na podlagi rezultata Ankete o varnih točkah, ki so jo izpolnili učenci in učenke vseh ptujskih osnovnih šol ter dijaki in dijakinje srednjih šol.

Vzpostavitev varnih točk so omogočili zavodi in zasebniki, ki so na povabilo Mestne občine Ptuj, pristopili k sodelovanju. Vsi prostovoljci so projekt podprli in se zavezali, da bodo nudili pomoč otrokom, če se znajdejo v stiski.

 Varne točke so različni javni prostori, kot so knjižnice, zavarovalnice, lekarne, cvetličarne, mladinski centri, trgovine, vulkanizerski servisi in podobno, v katerih so ljudje, ki nudijo otrokom trenutno zaščito, pomoč ali zgolj nasvet v stiski. Ti so usposobljeni za pomoč otrokom, saj se udeležijo posebnega izobraževanja, ki ga zanje organiziramo v UNICEF-u Slovenija in jih seznanimo, kako pomagati otrokom v stiski.

UNICEF-ove Varne točke v številkah:

– 74 slovenskih krajev

– preko 600 Varnih točk

– prvi parlament na svetu

– več kot 1300 srčnih ljudi po vsej Sloveniji, ki so se prostovoljno vključili v projekt, da bi pomagali otrokom.

Kako lahko otroci najdejo Varne točke?

Otroci lahko varne točke prepoznajo po posebni nalepki, smejoči se hišici, ki je nameščena na vidno mesto ob vhodu. Varne točke se po večini nahajajo ob šolskih poteh, saj se tudi medvrstniško nasilje največkrat dogaja okoli šole in na poti v šolo, takrat ko je nadzor odraslih manjši.

Kako lahko ljudje v Varnih točkah pomagajo otrokom in mladim?

Varne točke so varen in prijeten prostor, kamor se lahko otroci in mladi zatečejo ter se pogovorijo o svoji težavi ali pa zgolj razrešijo dvom, če je njihova stiska resna težava. Varne točke nudijo prostor, ki omogoča anonimnost, saj nihče ne bo vedel, da se je nekdo zatekel v stiski. Ko in če otroci potrebujejo varno točko, lahko vedno brez strahu vstopijo v prostor, ki je označen s posebno modro nalepko. Izberejo si lahko katerokoli varno točko, ki je posamezniku najbolj simpatična. Odrasli v varnih točkah pa bodo še posebej veseli, če jim bodo otroci in mladi prišli povedat tudi kakšno šalo ali kakšno drugo lepo novico, ni torej nujno, da otroci točke obiščejo samo takrat, ko jim je težko. V varno točko lahko na pogovor pridejo kadarkoli.

Kakšen je obisk Varnih točk?

V preteklem letu 2017 je bilo v UNICEF-ovih varnih točkah 63 obiskov otrok, ki so se znašli v resnejših težavah, ko je bilo potrebno posredovanje strokovnih služb, saj so primeri zajemali medvrstniško nasilje, nadlegovanje, družinske spore. V vsaj 102 primerih pa so se otroci znašli v manjših težavah. Slednjih je bilo še več, vendar vseh primerov manjših težav/obiskov osebje v točkah ne beleži. Včasih otroci varne točke obiščejo, ker potrebujejo prijazen pogovor ali zgolj iz radovednosti, kako je točka videti. Nekateri prostovoljci v varnih točkah se z otroki pogovarjajo o različnih temah, od zaljubljenosti, do skrbi povezanih z vpisom v srednjo šolo, o kajenju, alkoholu ipd.

Otroci se najpogosteje zatečejo v točke, če so žrtve nasilja med vrstniki, pa tudi, če imajo težave v družinskem okolju, potrebujejo pomoč pri domači nalogi, obliž na rano, ne morejo priti domov, so pozabili ključe in želijo priti v stik s starši ali pa potrebujejo zgolj pozornost in prijazen pogovor.

Kdo pomaga vzpostavljati Varne točke?

Pomemben partner v projektu so občine, policija, centri za socialno delo in čez tisoč tristo prostovoljcev v varnih točkah.

Zemljevid

 

(Skupno 489 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost