Šola se je pridružila projektu “Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi”, ker verjamemo, da je skrb za duševno zdravje mladih ključnega pomena za njihovo prihodnost.
Duševne stiske, kot so nasilje, odvisnosti, socialna izključenost in samodestruktivnost, pogosto izvirajo iz različnih dejavnikov. Pravočasno prepoznavanje teh izzivov ter zagotavljanje ustrezne podpore in razumevanja je ključnega pomena, saj lahko le na ta način mladim omogočimo, da premagajo te ovire in zgradijo stabilno prihodnost.
Cilj projekta je ne le ozaveščanje, temveč tudi aktivna podpora mladim, da razvijejo potrebne veščine za krepitev duševnega zdravja ter zagotavljati psihosocialno podporo otrokom, ki so izpostavljeni tveganjem ali se soočajo s psihosocialnimi težavami.
Dejavnosti za zaščito in krepitev duševnega zdravja se odvijajo v okviru rednega pouka in razširjenega programa, raznovrstnih prostovoljskih aktivnosti ter sodelovanja v projektih (VSUO, Veščine za mladostnike), ki spodbujajo empatijo, solidarnost, medgeneracijsko sodelovanje in razvijajo socialno čustveno pismenost.
Pričakujemo, da bo projekt mladim omogočil, da se bodo počutili slišane, razumljene in podprte ter da bodo razvili orodja za učinkovito soočanje s stiskami in krepitev pozitivnega duševnega zdravja. Le s skupnimi prizadevanji lahko ustvarimo okolje, v katerem bodo mladi imeli možnost razvijati svoje potenciale in oblikovati trdne temelje za prihodnost.
Projektni tim sestavljajo: Mateja Simonič, Tonja Kolar, Monika Petrovič
Več informacij o projektu: https://odaljedozana.si/o-projektu/
Anketni vprašalnik: https://forms.gle/XG9F7xBUtAGhyDv86