Dan invalidov na Olgici

V petek, 1. decembra 2023, smo na OŠ Olge Meglič obeležili Mednarodni dan invalidov.

Ob tej priložnosti smo na šoli gostili člane društva Zveze Sonček iz Novega mesta. Zaigrali so nam predstavo: »Veveriček posebne sorte«, ki jo je napisala Svetlana Makarovič. To zgodbo je posvetila otrokom s cerebralno paralizo in nas z njo želela opomniti, da gibanje jemljemo kot samoumevno vse do takrat, dokler se ne ustavi. Nauk zgodbe je, da ni nič narobe, če nisi takšen kot vsi drugi. Vsak izmed nas mora razvijati tisto, kar zmore in nas veseli.

Ob koncu predstave smo lahko slišali tudi življenjske zgodbe igralcev in ob tem  spoznali, da so ljudje s posebnimi potrebami ne glede na vrsto in stopno invalidnosti zmožni aktivnega vključevanja v družbeno življenje. Ne smemo pozabiti, da invalidi predstavljajo najštevilnejšo manjšino na svetu, saj jih po zadnjih podatkih prebiva na svetu okoli 1,3 milijarde, oziroma 15 odstotkov vsega svetovnega prebivalstva. Zato je toliko bolj pomembna ozaveščenost mlajših rodov o težavah invalidov in poznavanju ter spoštovanju njihovega življenja.

Zapisala: Tonja Kolar