Obisk naših prijateljev iz Koprivnice

Torek, 16. april 2019, je bil za nas, učence 5. a in celotno šolo prav poseben dan. Obiskali so nas mladi prijatelji iz pobratene osnovne šole Đuro Ester iz hrvaške Koprivnice, skupaj z učiteljicama Biserko Knez in Majo Sinjeri ter njihovo knjižničarko Nikolino Sabolić. Naši prijatelji obiskujejo 4. razred osemletne osnovne šole in so stari enako kot mi. V tem šolskem letu skupno sodelujemo v projektu Branje ne pozna meja/Čitanje ne poznaje granice. Ta projekt med šolama poteka že nekaj let. Njegovo bistvo je, da slovenski učenci preberejo delo hrvaškega avtorja, hrvaški učenci pa delo slovenskega avtorja. Vrstniki iz Koprivnice so to leto brali Čudežno bolho Megi in bernardinec Karli, slovenske avtorice Dese Muck. Ob prihodu so nam predstavili, kaj vse so v projektu počeli. Knjigo so prebrali v slovenščini in jo ob pomoči knjižničarke Nikoline Sabolić prevedli v hrvaščino. Zgodbo so nam predstavili na različne načine (preko powerpointa, z igranimi prizori, s filmčkom …). Ogledali smo si film o njihovih hišnih ljubljenčkih, ki so ga posneli. Poučili so nas, kako moramo skrbeti za svoje domače prijatelje. Prikazali so nam tudi, kaj vse so se naučili o pisateljici in našem mestu Ptuj. Zelo smo uživali ob predstavitvi lično izdelane slikanice učenca Matka Zainula Kurcinaka. Skozi pravljico »Koprivko u Ptuju«, ki govori o kurentu in liku iz Koprivnice, nam je mladi pisatelj in ilustrator pričaral mit o tem, zakaj imamo na Ptuju kurentovanje.  Ob koncu njihove predstavitve so nas razveselili s čudovitimi knjižnimi kazalkami, ki so jih izdelali posebej za nas. Po njihovi predstavitvi je sledilo druženje. Najprej smo obiskali mladinski oddelek knjižnice Ivana Potrča Ptuj, kjer nas je prijazno sprejela pravljičarka Liljana Klemenčič. Otrokom je na kratko predstavila naše mesto Ptuj in knjižnico, nato pa smo lahko prisluhnili pripovedovanju pravljice o Kurentu, katere avtorica je ona sama. Po prijetnem druženju v knjižnici smo se odpravili na ptujski grad, kjer so ob pogledih na naše mesto in razlagi izvedeli še več o njem. Dan je bil lep, sončen – kot nalašč za sklepanje novih prijateljstev in igro. Veselimo se že ponovnega snidenja v začetku meseca junija, ko se bomo odpravili k njim in jim predstavili, kaj pa mi počnemo v projektu.

Učenci 5. a z mentoricama Alenko Kandrič in Simono Jakomini