Obisk knjižnice Minoritskega samostana na Ptuju

V ponedeljek, 25.  septembra 2017, smo se učenci 9. razreda odpravili na ogled knjižnice Minoritskega samostana na Ptuju. Zbrali smo se v avli in se peš odpravili do samostana. V notranjosti samostana smo si ogledali vodnjak ter izvedeli nekaj o zgodovini samostana. Tam nas je sprejela prijazna gospa Emeršič, ki nam je pripravila voden ogled knjižnice. Gospa nam je predstavila zgodovino knjižnice in knjig v njej. Ker smo pri slovenščini ravno obravnavali čas Primoža Trubarja, smo bili vsi zelo navdušeni nad njegovim prevodom Novega testamenta, ki je shranjen v njihovi vitrini. Videli smo tudi prvo slovensko biblijo, ki jo je prevedel Jurij Dalmatin. Knjižnica ima tudi posodobljeno izdajo biblije Martina Lutra. Posebnost te knjižnice je, da je bila med 2. svetovno vojno napadena, ampak so knjige v njej ostale skoraj popolnoma nepoškodovane. Ogledali smo si tudi refektorij, ki se danes uporablja za koncerte zasebne glasbene šole, včasih pa je bila jedilnica. Gospa Emeršič nam je predstavila tudi štukature ter poslikave na stropu dvorane.

Izvedeli smo veliko novega in se zadovoljni odpravili nazaj do šole.

Zapisala šolska novinarka: Sanja Kopše, 9. b