Devetošolci v minoritski knjižnici

V sredo 16. 10. in v četrtek, 17. 10. 2019, smo učenci obeh oddelkov 9. razreda skupaj s šolsko knjižničarko in učiteljema Dušanom in Danielo obiskali minoritski samostan. Tam nas je pričakal pater Milan Kos, ki nas je najprej povedel v refektorij minoritskega samostana. Razložil nam je zgodovino in nastanek minoritskega samostana. Povedal nam je, da začetki samostana segajo že v 13. stoletje. Ustanovili naj bi ga gospodje Ptujski. V tistem času je nastala tudi cerkev in izklesan je bil kip gotske Marije imenovane ptujska minoritska Madona. V 17. stoletju sta bila samostan in cerkev dozidana in prenovljena pod vodstvom gvardijana Gašperja Dietla. Na stropu vidimo tudi freske in štukature, ki predstavljajo prigode sv. Petra in Pavla. V samostanu deluje tudi zasebna glasbena šola. V stavbi in na njenem dvorišču prirejajo številne koncerte, festivale in srečanja. Pater Milan nas je popeljal tudi do minoritske knjižnice. Povedal nam je, da imajo v njej okoli 6000 knjig, katerih izid sega od 9. pa vse do 19. stoletja. Knjige se po vsebini razlikujejo. Najdemo lahko take z versko tematiko, veliko je tudi matematičnih, fizikalnih, družboslovnih, pravnih … Lahko bi rekli, da iz vseh področij. Med največje vrednosti knjižnice spadata original Primoža Trubarja Ta pervi dejl tiga noviga testamenta in faksimile Dalmatinovega prevoda biblije. Pater nam je pokazal tudi muzej o zgodovini samostana, ki se nahaja v cerkvi. Po končanem ogledu smo se učenci, skupaj z učitelji, odpravili nazaj proti šoli.

Zapisali učenki IP – TISK: Sara Desku in Vita Lazić