Varno s soncem

V šolskem letu 2018/2019 so se učenci od 1. do 5. razreda na OŠ Olge Meglič vključili v projekt Varno s soncem.

Osnovni namen programa Varno s soncem:

• otroke in njihove starše spodbuditi k zavedanju o nevarnosti delovanja sončnih žarkov,
  • vzgoja otrok k pravilnemu samozaščitnemu ravnanju pred škodljivimi sončnimi žarki,
  • otroke in njihove starše spodbuditi k doslednemu upoštevanju in izvajanju zaščitnih ukrepov ob izpostavljenosti delovanju sončnim žarkom,
  • vplivati na spremenjen odnos do izpostavljanja sončnim žarkom v celotni populaciji Slovenije,
  • z doslednim izvajanjem zaščitnih ukrepov v celotni populaciji dolgoročno zmanjšati pojavljanje rakavih obolenj kože v Sloveniji.

Pri pouku pri različnih urah smo z učenci izvedli različne dejavnosti. Najprej smo učencem razdelili knjižico »Ultravijolično sevanje – Kako poskrbim za svoje zdravje?« Učenci so si knjižice pogledali in prebrali. Nato smo se o temi pogovorili in dogovorili, kako se bomo zaščitili pred soncem.

DEJAVNOSTI IN VSEBINE, KI SO JIH V TA NAMEN IZVEDLI:

Učenci 1. razreda

• seznanitev otrok in staršev s projektom preko informativnega gradiva,
  • izvedba dejavnosti na prostem do desete ure,
  • nošenje zaščitnih pokrival (kap, klobučkov), sončnih očal pri bivanju na prostem,
  • prebiranje otroške literature in slikovnega gradiva na temo projekta,
  • likovno ustvarjanje – sončki,
  • izdelava pokrival – klobučkov,
  • opazovanje sence, igre s senco,
  • petje pesmice Sijaj, sijaj sončece.

Učenci 2. razreda

• ogled predstavitve s posodobljenimi ikonami, ki predstavljajo načine zaščite pred soncem,
  • oblikovanje miselnega vzorca na tablo,
  • prepis miselnega vzorca v zvezek,
  • likovno ustvarjanje; zgibanke-letaki,
  • izdelava plakata,

Učenci 3. razreda

• izvedba projektnega dne Varno s soncem,
  • Pogovor o nevarnostih, ki jih povzroča nepravilno in pretirano izpostavljanje soncu.
  • likovno ustvarjanje; izdelava piktogramov – zaščita pred soncem,
  • izdelava plakata; koristi in škodljivosti sonca,
  • izvedba dejavnosti na prostem do desete ure,
  • nošenje zaščitnih pokrival (kap, klobučkov), sončnih očal pri bivanju na prostem.

Učenci  4. in 5. razreda

• pogovor o koristi in škodljivosti sonca ter zaščito pred žarki,
  • literarno ustvarjanje – pisanje pesmic,
  • likovno ustvarjanje,
  • izdelava didaktične igre; Varno v počitnice,

SONCE

Sonce je nevarno,

zato se raje skrij,

da te ne opeče

in te osmodi.

S kremo se namaži,

da te sonce ne dobi,

ali si klobuk nadeni

za vesele sončne dni.

Priporočila učenci upoštevajo TUDI pri raznih dejavnostih po pouku. (Eko tabor, šola v naravi, pohodi, pri preživljanje prostega časa ,…).

Zapisala: Barbara Majhenič

(Skupno 1.389 obiskov, današnjih obiskov 1)