Predavanje o zdravju ledvic

V začetku marca sta nas obiskali medicinski sestri iz Oddelka za dializo v Zdravstvenem domu Ptuj, da nam ob svetovnem dnevu ledvic, ki ga praznujemo drugi četrtek v marcu, povesta kaj več o tem pomembnem organu.

Predavanje sta pripravili najprej za petošolce, kasneje pa še za sedmošolce. Na predstavitvi smo izvedeli veliko o ledvicah, njihovem delovanju in pomembnosti za telo in zdravje. Naučili smo se, da je ledvica približno tako velika kot računalniška miška in da ljudje lahko normalno živijo tudi s samo eno ledvico. Povedali sta nam, kaj pomeni dializa ter nam dali tudi nekaj nasvetov, kako ohraniti ledvice zdrave:

• s telesno dejavnostjo,
  • z zdravo prehrano in obilo tekočine,
  • s skrbjo za primerno telesno težo in
  • z omejenim vnosom soli v telo.

Izvedeli smo še, da je lahko pokazatelj za bolezni ledvic tudi previsok krvni pritisk, nato pa sta nekaterim učencem pritisk tudi izmerili.

Na zelo zanimivi predstavitvi smo se naučili veliko novega in njune nasvete bomo zagotovo upoštevali.

Zapisala šolska novinarja: Marko Lenart in Timotej Miklošič, 5. a